میراث دیار نخستین ها با يک كمربند و يك جاده به چین می رود

[ad_1]

به گزارش پورتال خبري كاشان به نقل از مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری کاشان، آزاده باقری با بیان اینکهCCTVمهمترین زیرمجموعه شبكه تلويزيون چين است، اظهار کرد: گروه مستند ساز به دعوت سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری كشورمان با ساخت مستندي از شهرهای ایرانی مسير جاده ابريشم با نام “يك كمربند و يك جاده” به تهیه گزارش های مختلف با موضوعات میراث ملموس و ناملموس این شهرها می پردازند.

وی با بیان اینکه این تیم مستند ساز رسانه ای بعد از بازدید و تهیه گزارش از شهر قزوین به کاشان عزیمت کردند، افزود: این گروه مستند ساز طی دوروز گذشته ازدریچه دوربین به ثبت بخشی از جاذبه های تاریخی و فرهنگی كاشان پرداختند.

مشاور ایرانی گروه مستند ساز شبكه تلويزيون چين با تشکر از همکاری و همیاری اداره میراث فرهنگی و مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری کاشان، بیان کرد: اين تیم رسانه ای با تصویر برداری از بافت تاریخی خیابان علوی و بناهای سنتی از جمله خانه بروجردي ها، حمام سلطان امیر احمد، باغ فین، قلعه جلالی وغیره موفق شدند گوشه ای از شکوه و عظمت معماری سنتی این شهر را در قاب دوربین ثبت کنند.

باقری تاکید کرد: در بخش دیگری از مستند “يک كمربند و يك جاده” ازبرخی نمادهای نگارگری ایران و چین مانند بامبو و سیمرغ به عنوان سمبل های دوستی این دو کشور یاد می شود.

وی با بیان اینکه در عصر صفویه نگارگران نامداری همچون «استاد رضا عباسی» از خطه گوهر خیز کاشان برخاسته اند و آثار ماندگار آنان اکنون زینت بخش موزه های جهان است، تصریح کرد: در این مستند سعی شده از قلم آفرینی نگارگران معاصر کاشان نظیر استاد خادم الفقراء استفاده شود. 

مترجم گروه رسانه ای شبکهCCTV افزود: بازدید و تصویربرداری از كارگاه های نوستالژیک شعربافي خیابان علوی از جمله قسمت هایی بود که بسیار مورد توجه و اقبال این گروه رسانه ای قرار گرفت.

باقری با بیان اینکه این گروه رسانه ای چینی با هدف تحکیم گفت وگوی تمدن ها، فرهنگ ها و دوستی ملت ها و تعامل دو سویه فرهنگی و هنری با تکیه بر احیای جاده ابریشم اقدام به مستند سازی می کنند، خاطر نشان کرد: از دید این تیم مستند ساز چینی، كاشان مانند جعبه جواهري است كه تا درب آن باز نشود نمی توان به  جواهرات درون آن پی برد.

این محقق فرهنگ و زبان چینی پایان داد: فرهنگ مهمان نوازی مردمان کاشان درخانه های سنتی نیز متجلی شده و این اصالت ها در کنار نقش های بی بدیل سراها مورد توجه این گروه رسانه ای نیز قرار گرفته است.


[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *