شبکه ملي اطلاعات ارتباط ما را با اينترنت جهاني قطع نمي‌کند

[ad_1]

به گزارش پورتال خبري كاشان، روح الله مومن نسب دوشنبه شب در سلسله نشست هاي سواد مجازي با عنوان بررسي فرصت ها و چالش هاي فضاي مجازي كه به همت قرارگاه فضاي مجازي حاج احمد متوسليان در سالن اجتماعات اتاق بازرگاني كاشان برگزارشد، تنوع فضاي مجازي را بسيار زياد خواند و گفت: آنچه كه در زندگي خود به آن دسترسي داريد مابه ازاي آن در فضاي مجازي نيز به آن دسترسي داريد.

وي افزود: در پژوهشي كه  سال 94  انجام دادم متوجه شدم بالغ بر 2 هزار و 800  مسأله پيدا كرديم كه هنوز به آنها پرداخته نشده است كه اين نشانه گستردگي زياد در فضاي مجازي است.

مومن نسب با اشاره به اين فرمايش رهبر معظم انقلاب كه مي فرمايد، امروز فضاي مجازي چند برابر فضاي حقيقي بزرگتر شده است و همه در اين فضا زندگي مي‌كنند و برخي از جوانان ما در فضاي مجازي نفس مي‌كشند، گفت: اين فرمايش رهبر معظم انقلاب به اندازه كافي بزرگ بودن فضاي مجازي را نشان مي‌دهد چرا كه هرآنچه در فضاي حقيقي است مابه ازاي آن در فضاي مجازي نيز وجود دارد.

وي، ادامه داد: اما چيزهايي در فضاي مجازي وجود دارد كه در فضاي حقيقي وجود ندارد در نتيجه فضاي مجازي از فضاي حقيقي بزرگتر شده است و روز به روز نيز در حال گسترش است.

كارشناس فضاي مجازي از  تنوع و تحول مداوم در فضاي مجازي بعنوان دو ويژگي اين فضا نام برد و افزود: تا چند سال قبل، تلفن همراه فقط براي تماس گرفتن بود،  اما امروز گوشي‌هاي هوشمند همراه براي خانم ها جاي شوهر و براي آقايان جاي همسر را و براي فرزندان جاي پدر و مادر پركرده است و اين خطر و آسيب بزرگي براي جامعه ايران است.

وي افزود: امروز گوشي هاي همراه هوشمند فقط گوشي تلفن نيست، بلكه آنقدر به انسان ها نزديك شده است كه اكثرا با گوشي هاي خود به رختخواب مي روند و حتي در عالم خواب نيز دست انسان ناخود آگاه به طرف گوشي همراه خودش مي رود.

مومن نسب، ادامه داد: گوشي هاي همراه به اندازه اي امروز به انسان نزديك شده است كه حتي اطلاعات گوشي هاي همراه ما بيشتر از  اطلاعاتي است كه  ما از خودمان  داريم به اين معني كه گوشي هاي همراه شما بهتر از خود شما از شما شناخت دارد و هركس نياز به اطلاعات شما داشته باشد، نيازي نيست از شما سؤال كند كافي است از گوشي شما اطلاعات شما را دريافت كند.

كارشناس فضاي مجازي رسانه ملي، رشد تلفنهاي همراه هوشمند طي 4 گذشته را يادآور شد و گفت: تلفنهاي هوشمند در كشور ايران از 250 هزارگوشي هوشمند درسال92 به بيش از 64 ميليون گوشي تلفن هوشمند در سال 96 افزايش يافته است.

مومن نسب متذكر شد: اگر از يك گوشي همراه هوشمند اطلاعات نداشته باشيم مي تواند، بيش از هزار نوع بيماري جسمي و روحي ايجاد كند.

به گفته وي براساس، آمار ارائه شده، در سال 88 كشور ايران داراي 2 ميليون نفر كاربراينترنت بود، اما امروز اين تعداد به  بيش از 68 ميليون كاربراينترنت افزايش يافته است و هر به هر ميزان تحريم افزايش يافت، سرعت اينترنت نيز افزايش يافت و در اوج تحريم ها گوشي‌هاي همراه هوشمند كمياب نشد.

مومن نسب يادآور شد: اوباما رييس جمهور امريكا در سال 89 گفت آمريكا ايران را تحريم فلج كننده مي‌كند كه در تاريخ بشريت سابقه نداشته باشد، اما از همان سال اولين گوشي‌هاي هوشمند وارد كشور شد و اين درحالي بود سرنگ پلاستيكي را كه وسيله درماني بود نه غني سازي اورانيوم، تحريم كردند.

به گفته وي در اوج تحريم خيلي از چيزها را به ايران نفروختند اما در عوض برخي از چيزها را به زور به ما فروختند از جمله گوشي هاي تلفن هوشمند كه براساس آمار وزارت بازرگاني 97 درصد گوشي هاي تلفن هوشمند قاچاق و به زور وارد كشور شد.

اين كارشناس فضاي مجازي، گفت: براساس آمار وزارت آموزش و پرورش در سال 94 -95 تحصيلي معدل 80 درصد از دانش آموزان زير 12 بود كه سابقه نداشته است و 20 درصد از دانش آموزان مقطع نهايي مردود شدند و اين در حالي است كه معدل سال قبل از آن 14 بوده است و طي يكسال 2 نمره از معدل دانش آموزان كاهش يافت.

وي افزود: به جرأت مي گويم اگر فردي دو سال قبل دكتراي فن آوري اطلاعات هم دريافت كرده باشد و از بهترينهاي اين رشته هم كه باشد اما اگر دو سال بعد از دريافت دكتر، خودش را نسبت به اينترنت به روز نكند بيسواد است چرا كه به اندازه اي سرعت تحول در فن آوري اطلاعات بالا است كه اگر حتي من هر روز خودم را به روز نكنم ديگر نمي توانم سخنراني‌كنم چون نسبت به تحولات فضاي مجازي بيگانه مي‌شوم.

مومن نسب يادآور شد: امروز در فضاي مجازي وضعيت به گونه اي شده كه كودكان پير و پيران كودك شده اند، چرا كه فضاي مجازي شكل انسانها را تغيير مي‌دهد و انسانها شكل اين فضا مي شوند و هويت انسانها را تغيير مي‌دهد.

وي در ادامه، اظهارداشت: اينترنت از آمريكا است و ما تنها يك انشعاب از اين اينترنت را در ايران داريم، اما همين آمريكايي ها كه خودشان اينترنت به بوجود آورده اند، ادعا مي‌كنند رييس جمهور آنها را روسيه انتخاب كرد و اين تصميم پوتين بوده كه ترامپ رييس جمهور شود، بنابراين فضاي مجازي كاري مي‌كند كه رييس جمهور را دشمن آنها انتخاب مي‌كند.

كارشناس فضاي مجازي همچنين با بيان اينكه علم و تكنولوژي خوب است اما محصول آن مهم است، گفت: محصول تكنولوژي هسته اي مي تواند تبديل به بمب هسته اي شود و 200 هزار نفر به اندازه شهداي 8 سال دفاع مقدس طي يك ساعت در ژاپن نابود كند و همين تكنولوژي هسته اي در ايران تبديل به راديو راديو شود و جان هزاران نفر را نجات دهد.

مومن نسب در ادامه با تأكيد بر استفاده از شبكه ملي اطلاعات، گفت: شبکه ملي اطلاعات ارتباط ما را با اينترنت جهاني قطع نمي‌کند، بلکه سبب غلبه ما بر فضاي مجازي مي شود و مي‌توان با آن امنيت مجازي کشور را تامين كرد.

وي بر عدم استفاده از نرم افزارهاي تلگرام و واتساپ و تأكيد كرد و گفت: عدم خروج اطلاعات از ايران، ايجاد اشتغال، عدم خروج ارز از ايران، راه اندازي شبكه ملي اطلاعات و امنيت را ازجمله از مزاياي استفاده از شبكه ايراني و نرم افزار ايراني از جمله سروش و سلام و بيسفون پلاس دانست.

اين كارشناس فضاي مجازي اظهار داشت: استفاده از نرم افزار ايراني سروش به جاي تلگرام اگرچه ضعيف تر از تلگرام هم كه باشد خودش يك جهاد است و بايد كمك كنيد تا شبكه ملي توسعه پيدا كند، در غير اين صورت همين نرافزارها بازهم رييس جمهور و نماينده مجلس انتخاب مي‌كنند و بازهم فتنه و آشوب درست مي‌كنند.

مومن نسب افزود: امروز به جاي استفاده از ايميل ياهو و جيمل از ايميل هاي ايراني ‹‹النو، چاپار و رايانا ›› استفاده كنيد.

لازم به ذكر است، سلسله نشست هاي سواد مجازي با عنوان بررسي فرصت ها و چالش هاي فضاي مجازي به همت قرارگاه فضاي مجازي حاج احمد متوسليان و پايگاه مقاومت بسيج امام هادي از حوزه مقاومت بسيج امام حسين ناحيه مقاومت بسيج كاشان در سالن اجتماعات اتاق بازرگاني كاشان برگزارشد.


[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *