بيشترين موقوفات كاشان به بحث تعزيه داري اباعبدالله الحسين تعلق دارد

[ad_1]

به گزارش پورتال خبري
كاشان
، به نقل از خبرگزاري رسا در كاشان، حجت الاسلام جعفر جنتي بعد از ظهر امروز در نخستين جلسه هم انديشي رابطين مدارس علميه منطقه كاشان و آران و بيدگل در مركز مديريت حوزه علميه كاشان، گفت: مدارس علميه كاشان داراي 2 هزار و 500 موقوفه در قالب 7 هزار و 500 رقبه و حدود 700 نيت است.

به گفته وي، نحوه اداره اين موقوفات به دو صورت متصرفي و غير متصرفي است و در بحث متصرفي واقفين اولويتي را براي وقف خود تعيين نكرده اند و در غير متصرفي اولويت بر عهده متولي است كه واقف آن را تعيين كرده است.

حجت الاسلام جنتي تعداد موقوفه هاي مدارس علميه كاشان را 11 موقوفه اعلام كرد و با اشاره به اينكه از اين تعداد موقوفه، 8 موقوفه بصورت متصرفي و 3 موقوفه بصورت غير متصرفي اداره مي شود، گفت: تعداد 8 موقوفه متصرفي مدارس علميه كاشان  داراي 442 رقبه است كه از اين 442 رقبه 272 رقبه مسكوني است 80 رقبه كشاورزي و 68 رقبه بصورت تجاري است.

به گفته وي، 3 موقوفه غير متصرفي مدارس علميه كاشان نيز داراي يكهزار و 510 رقبه است كه از اين تعداد يكهزار و 400 رقبه متعلق به مدرسه علميه امام خميني(ره) كاشان با مديريت آيت الله شريعتي نياسر است كه اين رقبه تا سال 93 تحت مديريت اوقاف و امور خيريه كاشان بوده است.

رييس اداره اوقاف امور خيريه شهرستان، با اشاره به اينكه، بيشترين درآمد موقوفات كاشان متعلق به موقوفات مدرسه علميه امام خميني(ره) كاشان است، يادآورشد:  از 93 كه مديريت موقوفات مدرسه امام خميني(ره) كاشان از سال 93 به آيت الله شريعتي نياسر واگذارشده است، حدود 80 درصد درآمد اداره اوقاف و امورخيريه كاشان كاهش يافته است.

حجت الاسلام جنتي، يادآور شد: درآمد حاصل از موقوفات مدرسه امام خميني(ره) كاشان درسالهاي گذشته بالغ بر 400 ميليون تومان در سال بوده است.

وي، با اشاره به اينكه براي كمك به تعمير و بازسازي مدارس علميه كاشان نزديك به 10 ميليون تومان كمك شده است، عنوان كرد: ز سال 93 تا 4 ماهه اول سال جاري بالغ بر 575 ميليون تومان مساعدت به طلاب و مدرسين مدارس علميه كاشان شده است كه اين مساعدت به غير كمكهاي احداث و تأسيس است.

حجت الاسلام جنتي، همچنين مردم كاشان به وقف هاي جديد را مثبت ارزيابي كرد و گفت: از سال 93 تا امسال نزديك به 70 وقف جديد توسط واقفين خيرانديش كاشاني به ثبت رسيده است كه از اين 70 وقف جديد 2 وقف مربوط به حوزه هاي علميه است.

وي، يادآور شد: قبل از راه اندازي سامانه جامع ثبت موقوفات در سال 90 هيچگونه اطلاعاتي از تعداد موقوفات، هزينه و درآمد موقوفات در دسترس نبود، ما با راه اندازي سامانه جامعه اطلاعات اوقاف تمام اطلاعات با سند و مدارك لازم به ثبت رسيده و از طريق اين سامانه،  درآمد سالانه موقوفات، ثبت موقوفات جديد، مباحث حقوقي، اسناد مالكيت موقوفات و موقوفات فاقد سند مالكيت را مي توان به راحتي رصد كرد.

رييس اداره اوقاف امور خيريه شهرستان، گفت: بيشترين موقوفات در شهرستان كاشان به بحث تعزيه داري اباعبدالله الحسين تعلق دارد،  ضمن اينكه خيلي از وقف هاي جديد در كاشان نيز به ترتيب بحث تعزيه داري اباعبدالله الحسين،ساخت حسينيه و عزاداري امام حسين(ع) اختصاص دارد.

حجت الاسلام جنتي در ادامه با اشاره به تفكر اشتباه برخي كه تصور مي كنند وقف كردن به معناي مالكيت اوقاف است، اظهار داشت: وقف كردن به معناي مالكيت اداره اوقاف بر وقف واقف نيست، بلكه هر واقفي مي تواند متولي اداره وقف خود باشد و تنها عنوان سنت حسنه وقف آن در اداره اوقاف به ثبت مي رسد.

لازم به ذكر است، در نخستين جلسه هم انديشي رابطين مدارس علميه منطقه كاشان و آران و بيدگل، بحث و بررسي براساس مدرسه محوري موقوفات و شناسايي موقوفات اين مدارس و ثبت موقوفات جديد از طريق جذب خيرين با حضور مسؤولين مدارس علميه منطقه كاشان در مركز مديريت حوزه علميه كاشان برگزار شد.


[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *